Jak zacząć pisać bloga?

  • by

Pierwszy wpis na blogu o copywritingu – nie ma chyba lepszej okazji, żeby stworzyć tekst o tym, jak zacząć pisać bloga. To jedno z tych pytań, które większość internautów zadaje sobie przynajmniej raz w życiu. Mimo to tylko niewielki odsetek tych osób rzeczywiście bierze się do roboty i po pewnym czasie prowadzi bloga, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny w internecie. Dowiedz się, jak zacząć pisać bloga w taki sposób, aby ta przygoda nie skończyła się po pierwszym dniu. Albo po pierwszym wpisie. 

Pisz o tym, co lubisz

Brzmi, jak „oczywista oczywistość”? Cóż… ta zasada to bez wątpienia najprawdziwsza prawda. I jeśli masz tego świadomość – punkt dla Ciebie. Zdziwiłbyś się jednak, jak wiele osób porywa się z motyką na słońce. A raczej z klawiaturą na zupełnie obcy dla siebie temat. Dlaczego takie działanie jest bezcelowe? Przede wszystkim prowadzenie bloga powinno być dla jego autora rozrywką, która nierozerwalnie wiąże się z pasją. 

Wyobraź sobie, że za prowadzenie bloga kulinarnego bierze się osoba, która… delikatnie mówiąc, potrafi zrobić tylko jajecznicę. Co prawda będzie można ją zjeść, jednak prawdopodobnie nie zdobędzie złotego medalu podczas Konkursu na Jajecznicę Roku. Blog będzie rzadko odwiedzany, a przygotowanie kolejnego wpisu będzie wiązało się z prawdziwą katorgą dla autora… Z czasem blog umrze śmiercią naturalną. I nikt nie będzie po nim płakał – przede wszystkim właściciel. 

Już rozumiesz? Jeśli chcesz zacząć pisać bloga, wybierz taki temat, który maksymalnie Cię kręci. Nawet jeśli będzie to absolutna nisza, Twoja pasja z czasem zacznie przyciągać inne osoby, które będą chciały czytać to, co napiszesz. A przecież o to chodzi – chcesz pisać bloga, aby móc dzielić się wiedzą i swoimi doświadczeniami z innymi. A zatem znajdź temat lub wykorzystaj swoją pasję – niech to będzie temat przewodni Twojego bloga. 

Wypracuj swój styl

Z pewnością masz swoich ulubionych autorów. Zaplanuj sobie wieczór z kilkoma książkami, które lubisz i postaraj się przyjrzeć ich stylowi. Autor sypie żartami jak z rękawa, a może klimat tych książek jest ciężki i mroczny? Historie opowiadane są szczegółowo, a może opis wyglądu bohatera ograniczony jest do krótkiego „Mężczyzna w średnich wieku, który nie wyróżniał się niczym szczególnym”? Szybko zauważysz, że każdy autor ma swój własny styl. Ty również powinieneś go wypracować. 

Jak to zrobić? Postaraj się przygotować kilka próbnych wpisów na swojego bloga – każdy powinien być inny. Niech jeden będzie napisany w poważnym tonie, drugi bardziej żartobliwy, a trzeci niech zawiera szczegółowe opisy i wyczerpujące informacje. Po kilku dniach przeczytaj każdy z tych wpisów. W ten sposób dowiesz się, który z nich jest najlepszy – i będziesz wiedział, jak pisać, aby chciano Cię czytać. 

Z czasem zaczniesz wypracowywać swój własny, niepowtarzalny styl pisania. Przy odrobinie szczęścia będzie on jeden z tylu czynników, dzięki którym internauci będą wracać na Twojego bloga i czytać to, co masz do opowiedzenia. 

Zadbaj o jakość zdjęć 

Sam tekst to nie wszystko. Potrzebne są również dobre zdjęcia. Może wróćmy do naszej jajecznicy. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „przepis na jajecznicę”, a szybko zobaczysz sporo zdjęć, na których to proste danie wygląda jak małe arcydzieło. Fotografia kulinarna to przykład tego, jak kluczowe jest zdjęcie na blogu. Być może dotychczas o tym nie myślałeś, ale niejednokrotnie zrobienie idealnego zdjęcia potrawy wymaga więcej czasu i energii niż samo jej przygotowanie. 

Zdjęcia mają wielką moc – o wiele większą niż słowo pisane, niestety. Jeśli chcesz przyciągnąć czytelników do swojego bloga, postaraj się o naprawdę dobrej jakości zdjęcia. Jeżeli nie czujesz się dobrze jako fotograf, możesz albo potrenować robienie zdjęć, albo sięgnąć po zdjęcia ze stocków. Przynajmniej na początku, dopóki nie opanujesz trudnej sztuki fotografowania. Oczywiście nie zadziała to w każdym przypadku – a już na pewno nie, jeśli zakładasz bloga kulinarnego, podróżniczego lub o pielęgnacji psów. Kieruj się intuicją. Jeśli znasz daną dziedzinę, na pewno wiesz, jakich zdjęć oczekują Twoi czytelnicy. 

Nie ukrywaj bloga przed światem

Pamiętasz jeszcze te czasy, kiedy wiele osób pisało do przysłowiowej szuflady? W momencie upowszechnienia się internetu sytuacja uległa zmianie – dzisiaj szuflada została zmieniona na bloga. W internecie znajdują się tysiące takich szuflad – blogów, na które zagląda tylko ich autor. Jasne – jeżeli chcesz mieć swój internetowy pamiętnik, dla którego nie będzie mógł zajrzeć nikt poza Tobą, to zrozumiałe. Jeśli jednak chcesz stworzyć bloga, który będzie prawdziwą kopalnią wiedzy, musisz opowiedzieć o nim światu. 

Zacznij od podzielenia się informacją o blogu ze znajomymi – najlepiej z tymi, którzy interesują się tym, co Ty. Jeśli uwielbiasz drony, wspomnij o blogu podczas spotkania z innymi pasjonatami latających maszyn. Jeżeli jesteś zapalonym kucharzem, dziel się przepisami na blogu z osobami w pracy czy na uczelni. A jeśli chcesz opowiadać o tajnikach fotografii, możesz podzielić się informacją o blogu na forach fotograficznych czy na specjalnych grupach w mediach społecznościowych. Pod warunkiem, że przygotowane przez Ciebie treści rzeczywiście będą wartościowe. W przeciwnym wypadku możesz zostać zjedzony – niestety, taka jest brutalna, blogowa rzeczywistość. 

Jak zacząć pisać bloga? Najlepiej od razu! 

Osoby, które zadają sobie pytanie: „Jak zacząć pisać bloga?”, często zwlekają z podjęciem ostatecznej decyzji. A przecież trzeba działać! Najlepiej zacznij już dzisiaj – wymyśl nazwę bloga, przygotuj sobie listę tematów i bierz się do pracy. Kiedy na blogu zaczną pojawiać się pierwsze wpisy, a z biegiem czasu bloga będzie odwiedzać coraz więcej osób, na pewno będziesz czuć dumę i satysfakcję. Pamiętaj – prowadzenie bloga to świetna zabawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *